Παλαιόχωρα-ΟΦΙ 0-4

Ο ΟΦ Ιεράπετρας έχοντας την ουσία και εκμεταλλευόμενος στο έπακρον τα αμυντικά λαθη της Παλαιόχωρας έφτασε στο εμφατικό 4-0 στην Κάντανο.

Η Παλαιόχωρα μπήκε δυνατά στο ματς και πίεσε τον ΟΦΙ δυσκολεύοντάς τον αρκετά στην ανάπτυξη. Ωστόσο, ένα λάθος στην άμυνα ήταν αρκετό για να γίνει το 0-1 στο 16′ με τον Μηνά. Σα να μην έφτανε αυτό έγινε και το 0-2 στο 35′ με τον Τοπούζη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, η Παλαιόχωρα συνέχισε την πίεση και τη δημιουργία φάσεων αλλά τελικά πλήρωσε τα αμυντικά λάθη.

Ο ΟΦΙ επιστρέφει έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ισοπαλία την περασμένη εβδομάδα στο εντός έδρας ματς απέναντι στον Ιωνικό, παραμένοντας σε κάθε περίπτωση στην κορυφή, ενώ η Παλαιόχωρα γνωρίζει την πρώτη της ήττα μετά από δύο στη σειρά εντυπωσιακές εκτός έδρας νίκες.

Οι φάσεις του αγώνα

10′ Σέντρα του Γκούφα και μεγάλη ευκαιρία με τον Πάγκαλο που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
13′ Σουτ του Μαρτσάκη ψηλά άουτ.
16′ ΓΚΟΛ: Από κακή απομάκρυνση στην άμυνα ο Μηνάς με ψηλοκρεμαστό σουτ και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού έκανε το 0-1.
22′ Σουτ του Τοπούζη στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.
29′ Κόρνερ του Παπαδόπουλου κεφαλιά του Χύσι ο Τζελέπης από κοντά με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
36′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Αναστασόπουλου ο Τοπούζης με κεφαλιά σημειώνει το 0-2.
43′ Σέντρα του Πάγκαλου φωνές για χέρι του Τζελέπη.
47′ Σουτ του Μανουσάκη άουτ.
59′ Σέντρα του Κόλα προβολή του Πάγκαλου με το πρόσωπο απέκρουσε ο Πρίφτης!
67′ Σουτ του Κτιστόπουλου μπλόκαρε ο Πρίφτης.
74′ Μεγάλη ευκαιρία. Από ενέργεια του Μανουσάκη και παρέμβαση αμυντικού η μπάλα στρώνεται στον Πάγκαλο που σουτάρει, ο Πρίφτης βρίσκει την μπάλα και καταλήγει κόρνερ.
82′ Φάουλ του Μανουσάκη, απέκρουσε δύσκολα ο Πρίφτης.
85′ ΓΚΟΛ: Ο Νικολίτσης απομακρύνει πάνω στον Αναστασόπουλο του ΟΦΙ, που πλασάρει από κοντά για το 0-3.
89′ Ο Μανουσάκης πήγε να “κρεμάσει” με σουτ από το κέντρο τον Πρίφτη που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
90+1′ ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Πότσι ο Χύσι με σουτ έκανε το 0-4.
90+4′ Φάουλ του Μανουσάκη κεφαλιά του Νικολίτση άουτ.

Διαιτητής: Γ. Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Σκούτας (Χαλκιδικής) – Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Κόλα (88′)

Παλαιόχωρα (Αστέριος Θέμελης): Μαυρομιχάλης, Κόλα, Ράδης, Σπηλιώτης, Χιντασέλι, Ζαχαράκης (80′ Αναστασόπουλος), Μανουσάκης, Κτιστόπουλος (72′ Νικολίτσης), Δημητριάδης, Γκούφας (86′ Θεοδωράκης), Πάγκαλος.

ΟΦ Ιεράπετρας (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Πυθαρούλης, Τζελέπης, Μηνάς (86′ Κορομηλάς), Πότσι, Χύσι, Παπαδόπουλος (84′ Μίγγας), Μπλέντι, Τοπούζης (71′ Κορρέτα), Μαρτσάκης. (68′ Καλημέρης).