5ος Όμιλος

Γιούχτας για τίτλο!

Το 3Χ3 έκανε ο Γιούχτας που επικράτησε στην Κάντανο της Παλαιόχωρας με 0-2.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι γηπεδούχοι δημιουργήσαν τις δικές τους ευκαιρίες έτσι ώστε να σκοράρουν, όπως και η ομάδα από τις Αρχάνες είχε κάποιες καλές στιγμές, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα και να φύγουν έτσι με τη νίκη, που είναι η τρίτη συνεχόμενη γι’ αυτούς στο πρωτάθλημα.

Στο 55’ ο Κουσίδης με σουτ και αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι της εστίας της Παλαιόχωρας και στο 69’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τριανταφύλλου ήταν οι σκόρερ για τον Γιούχτα, που συν τοις άλλοις είχε και ένα δοκάρι στο α’ ημίχρονο με τον Τριανταφύλλου στο 11ο λεπτό.

Η Παλαιόχωρα χάνει έτσι για δεύτερη φορά εντός έδρας, μετρώντας μετά τα τρία πρώτα ματς της σεζόν ένα βαθμό, αυτόν που κατέκτησε στις Μουρνιές απέναντι στην ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.  Σίγουρα, τα πράγματα δυσκολεύουν για το συγκρότημα του Αστέριου Θέμελη που θα πρέπει να βρει τρόπους έτσι ώστε να πάρει βαθμούς και να έχει μία εντελώς διαφορετική συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Οι φάσεις του αγώνα

3’ Δυνατό σουτ από τον Χιντασέλι μέσα από την περιοχή μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Κόλλιας.
9’ Σουτ από τον Κουσίδη, ο Γιούδας αποκρούει εντυπωσιακά.
11’ Σουτ από τον Τριανταφύλλου, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι της εστίας της Παλαιόχωρας.
14’ Γύρισμα του Γκούφα για τον Δημητριάδη, που πλασάρει άουτ.
22’ Ο Μανουσάκης εκτελεί φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα σταματά στο τείχος των παικτών του Γιούχτα.
42’ Λάθη στην άμυνα της Παλαιόχωρας, σουτ από καλή θέση του Ηλιόπουλο, άουτ.
44’ Δυνατό σου από τον Κτιστόπουλο, η μπάλα περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
53’ Σουτ από τον Νικολίτση από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα φεύγει ψηλά.
55’ (0-1) Ο Κουσίδης με σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της Παλαιόχωρας.
69’ (0-2) Ο Τριανταφύλλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ διπλασιάζει το σκορ για τον Γιούχτα.
85’ Ο Κόλλιας πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Μανουσάκη.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Λασιθίου) – Καφεσάκης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Σπηλιώτης (12’), Νικολίτσης (62’), Κουσίδης (64’), Ραπτάκης (76’), Κόλα (89’)

Παλαιόχωρα (Αστέριος Θέμελης): Γιούδας, Σπηλιώτης, Θεοδωράκης, Νικολίτσης, Κόλα, Κυριλλίδης (73’ Καραΐσκος), Μανουσάκης, Κτιστόπουλος, Δημητριάδης (87’ Τρέκο), Χιντασέλι, Γκούφας

Γιούχτας (Μηνάς Πίτσος): Κόλλιας, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης, Σταθόγλου, Ραπτάκης, Τζανής, Τσάτσος (84’ Μανουσάκης), Μαυρομάτης, Τριανταφύλλου (89’ Σφυρογιανάκης), Κουσίδης (71’Ανωγειανάκης), Ηλιόπουλος (90’+2’ Στρατάκης)

Πηγή: athlitiko.gr