5ος Όμιλος

Γιούχτας-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 1-0

Με 1-0 επικράτησε ο Γιούχτας της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, αφού μόλις στο 10ο λεπτό προηγήθηκαν, στην πρώτη τους ουσιαστικά καλή στιγμή. Ο Μαυρομάτης εντός περιοχής τροφοδότησε τον Ηλιόπουλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΣΥΝΚΑ.

giouxtas sunka 2

Στη συνέχεια το σκορ δεν άλλαξε, με την ομάδα του Ηρακλείου, στο 56′, να ζητάει πέναλτι για ανατροπή του Ηλιόπουλου στην περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς, στο 79′, ο Μιχάλης Καρβουνιάρης αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση.

Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη ήττα για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ μετά από πάρα πολλά παιχνίδια, αφού είχε να ηττηθεί από την 3η αγωνιστική και τον αγώνα στη Νεάπολη με τον ΟΦΙ.

giouxtas sunka 3

Οι φάσεις του αγώνα

10′ ΓΚΟΛ! Πρώτη καλή στιγμή και γκολ για τους γηπεδούχους! Ο Μαυρομάτης εντός περιοχής πάσαρε πίσω για τον Ηλιόπουλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

15′ Μετά από συνδυασμό των παικτών του Γιούχτα αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ηλιόπουλος στο ύψος της μεγάλης περιοχής όπου σούταρε και ο Πονηρός με διπλή προσπάθεια μάζεψε.

22′ Κίτρινη στον Ραπτάκη για διαμαρτυρία.

24′ Ωραία πάσα Τριανταφύλλου στον Ηλιόπουλο που θα μπει στην περιοχή, θα σουτάρει και ο Πονηρός ξανά με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

27′ Φοβερό σουτ Μαυρομάτη, διώχνει μακριά ο Πονηρός.

30′ Καλό σουτ του Πετράκου από αριστερά, έδιωξε ο Κόλλιας. Στη συνέχεια της φάσης επιχείρησε σουτ ο Μαζιώτης με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κόλλια.

35′ Κούρσα Βασιλάκη από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και έβγαλε ωραία για τον Πετράκο που σούταρε τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Κόλλια!

45′ Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφύλλου για διαμαρτυρία.

46′ Ο Μποτωνάκης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Κόλλιας βγήκε και με τις γροθιές αποσόβησε τον κίνδυνο.

48′ Ο Βεστάκης κινούνταν απειλητικά με την μπάλα στα πόδια προς την περιοχή του Γιούχτα, ο Κόλλιας βγήκε σωτήρια και έδιωξε, ενώ παράλληλα τραυματίστηκε όμως συνεχίζει κανονικά.

53′ Ωραία πάσα του Μποτωνάκη στον Πετράκο που έπιασε δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Κόλλια να πέσει στη γωνία του και να κρατήσει το μηδέν στην εστία του.

55′ Σέντρα του Πλουσή για το κεφάλι του Τριανταφύλλου, απέκρουσε ο Πονηρός!

56′ Ο Γιούχτας ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ηλιόπουλου στην περιοχή, καμία παράβαση είπε ο διαιτητής Σταυρουλάκης.

58′ Αλλαγή οι γηπεδούχοι. Στρατάκης στη θέση του Κουσίδη.

61′ Δεύτερη αλλαγή για το Γιούχτα, στη θέση του Τσάτσου ο Σφυρογιαννάκης.

65′ Αλλαγή και για το ΣΥΝΚΑ, έξω ο Παληγεώργος μέσα ο Τσίτας.

67′ Φοβερό διαγώνιο σουτ Τριανταφύλλου, διώχνει ο Πονηρός.

68′ Δεύτερη αλλαγή για το ΣΥΝΚΑ. Εκτός ο Μαθιουδάκης, μέσα ο Αργυρουδάκης.

75′ Πολύ καλό σουτ Σφυρογιαννάκη από πλάγια και δεξιά, στην αγκαλιά του Πονηρού.

78′ Μετά από ωραίο συνδυασμό ο Τριανταφύλλου βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να περνάει κόρνερ!

79′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του ΣΥΝΚΑ Μιχάλη Καρβουνιάρη για εξύβριση.

80′ Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Βγαίνει ο Ηλιόπουλος και στη θέση του θα μπει ο Κορτσινίδης.

84′ Ο Σφυρογιαννάκης πέρασε οποίον βρήκε μπροστά του, έφτασε στη μεγάλη περιοχή και έδωσε δεξιά για τον Τριανταφύλλου που έπιασε ωραίο σουτ το οποίο πέρασε εκτός.

87′ Σουτ Τριανταφύλλουμέσα από την περιοχή, λίγο άουτ.

87′ Νέο διαγώνιο σουτ Τριανταφύλλου, η μπάλα πέρασε ακριβώς δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πονηρού!

88′ Μπαίνει για το ΣΥΝΚΑ. ο Μάστορας, βγαίνει ο Βασιλάκης.

89′ Τετάρτη και τελευταία αλλαγή για τους «πράσινους». Περνάει στη θέση του Μαυρομάτη  ο Μανουσάκης.

94′ Κίτρινη στον Τσίτα.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου), Σκούτας (Χαλκιδικής)

Γιούχτας (Μηνάς Πίτσος): Κόλλιας, Κασσωτάκης, Πλουσής, Σταθόγλου, Ραπτάκης, Τζάνης, Τσάτσος (61’ Σφυρογιαννάκης), Μαυρομάτης (89’ Μανουσάκης), Τριανταφύλλου, Κουσίδης (58′ Στρατάκης), Ηλιόπουλος (80’ Κορτσινίδης).

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Πονηρός, Παληγεώργος (65’ Τσίτας), Βασιλάκης (88’ Μάστορας), Καρβουνιάρης, Παπατζίκος, Μαζιώτης, Βεστάκης, Μποτωνάκης, Νικόλτσης, Μαθιουδάκης (68’ Αργυρουδάκης), Πετράκος.

Πηγή: athlitiko.gr