Με σούπερ Καραλή ο Ιωνικός… άλωσε το Ατσαλένιο

Μέταλλο μεγάλης ομάδας που δεν κάνει… πίσω έβγαλε ο Ιωνικός στο Ατσαλένιο επικρατώντας έχοντας σε εκπληκτκή ημέρα τον Γιάννη Καραλή με 0-2 του ΠΟΑ. Το συγκρότημα του Λουκά Καραδήμου κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε το οποίο χωρίς αμφιβολία θα του δώσει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση.

Ο Ιωνικός αφού προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με τον Καραλή, κατάφερε στη συνέχεια να διατηρήσει το υπέρ του σκορ κλειδώνοντας τη νίκη λίγο πριν το τέλος με φοβερή εκτέλεση ικανότατου μεσοεπιθετικού.

Από την άλλη ο ΠΟΑ προσπάθησε αρκετά και παρότι έπαιζε από το 48′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βρεττού με δεύτερη κίτρινη κατάφερε να πιέσει τον Ιωνικό χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση έχοντας παράπονα για το ακυρωθέν γκολ του Πετράκη στο 57′.

Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο αφού ο Ιωνικός… διάβασε το ματς και κατάφερε να πάρει το απόλυτο σε μια δύσκολη έδρα.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

7′ ΓΚΟΛ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ. Ο Καμαρά με ωραία ενέργεια και σέντρα βρήκε τον Καραλή που πετάχτηκε πρώτος από τους αμυντικούς του ΠΟΑ και με ωραίο πλασέ νίκησε το Γιαγκιόζη γράφοντας το 1-0.

Το γκολ του Ιωνικού ‘πάγωσε’ το Ατσαλένιο με τον Ιωνικό πλέον να έχει καλό μομέντουμ και ψυχολογία.

11′ Σέντρα σουτ του Καραλή ο Γιαγκιόζης δύσκολα σε κόρνερ που περνάει ωστόσο ανεκμετάλλευτο.

21′ Μεγάλη φάση για τον Ιωνικό. Ο Καραλής με φάουλ πήγε να στείλει τη μπάλα στο δεξί ‘Γ’ του Γιαγκιοζη όμως ο νεαρός πορτιέρο έδιωξε εκπληκτικά.

22′ Μεγάλη φάση για τον ΠΟΑ. Ο Μπουτσάκης εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, βρίσκοντας τον Χαρίτο που έκανε την κεφαλιά με τον Ιωσήπου να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

26′ Ο Ιωνικός χάνει την ευκαιρία να κάνει το 0-2. Μετά από κόρνερ του Μάνας ο Ασάνοβιτς πήρε την κεφαλιά και ο Παπαδομιχελάκης σαν από μηχανης θεός απομάκρυνε πάνω στη γραμμή προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

32′ Σουτ του Ρουμπάκη η μπάλα κάπου βρίσκει και ο Ιωσήπου δεν αιφνιδιάζεται μπλοκάροντας τη μπάλα.

39′ Κορνερ για τον ΠΟΑ με τον Μπουτσάκη, ο Ιωσήπου διώχνει όσο χρειαζόταν προτού οι επιθετικοί των ‘πρασίνων’ γίνουν απειλητικοί.

46′ Ο Ιωνικος χάνει μεγάλη ευκαιρία. Ο Καμαρά βγήκε μόνος του απέναντι από τον Γιαγκιόζη όμως το σουτ του πρώτου βρίσκει σε ετοιμότητα τον νεαρό πορτιέρο που διώχνει τη μπάλα.

48′ Με δέκα παικτες μενει ο ΠΟΑ λόγω αποβολής του Βρετού με δεύτερη κίτρινη.

Το ματς έχει διακοπή αφού όλοι η ενδεκάδα των γηπεδούχων έχει πέσει πάνω στο Νταουλα και διαμαρτύρεται.

56′ Σουτ του Μαρή ο Γιαγκιόζης μπλοκάρει τη μπάλα.

57′ Ακυρώνεται γκολ του ΠΟΑ με τον επόπτη Αργύρη να καταλογίζει οφσάιντ τον Πετράκη και όλους τους παίκτες να τρέχουν πάνω στον πρώτο ζητώντας του το λόγο.

64 Διακοπή στο ματς καθώς έπεσε κροτίδα στο α’ βοηθό και ο Φώτης έχει συγκεντρώσει τους βοηθούς του στο κέντρο του γηπέδου.

75′ Σέντρα σουτ του Πετρά η μπάλα μόλις αουτ.

77′ Ο Καμαρά έφυγε μόνος απέναντι από τον Γιαγκιόζη όμως για δεύτερη φορά ο νεαρός πορτιέρο λέει ‘όχι’ αποσοβώντας.

84′ Σου του Ζαφειρίδη έξω από την περιοχή η μπάλα

87′ ΓΚΟΛ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ. Με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Καραλής έκανε το 0-2 νικώντας τον Γιαγκιόζη