Οι αγώνες στην Β’ ΕΠΣΠ (24/2)

Αναλυτικό ρεπορτάζ – Γράφει ο Αντώνης Δαρζέντας και ο Φώτης Περιφάνης

Φοίνικας Αγίας Σοφίας- Θησέας 2-2

Ένας ψυχωμένος Θησέας, αν και έχανε με 2-0, στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 τον Φοίνικα Αγίας Σοφίας στο τοπικό ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι στο 36’ είχαν δοκάρι με τον Περάμαντζη(36’), για να σημειώσοτν στη συνέχεια δυο γκολ με τους Λεβαντή(41’) και Κοκκινάκη(54’).

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Θησέας στο τελευταίο δεκάλεπτο αρχικά μείωσε με τον Κουτσονικόλα(80’), για να ισοφαρίσει στο 93’ με πέναλτι του γκολκίπερ Βλαχουτσάκου Η., που υπέδειξε ο διαιτητής Λεμπέσης σε χ΄ρι αμυντικού. Στο 85’ οι φιλοξενούμενοι είχαν και εκείνοι  δοκάρι με τον Μάγκο.

Ο Φοίνικας ζήτησε δύο πέναλτι σε ανατροπές των Γιαννακοδήμου και Στρίγκου.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Σταυρίδης, Γούτης, Αντωνίου, Δεδούσης, Λεβαντής, Αλούση Α., Μαστρόκαλος, Περάμαντζης, Γιαννακοδήμος, Κουντουριώτης(14’ λ.τρ. Κοκκινάκης), Στρίγγος.

ΘΗΣΕΑΣ: Βλαχουτσάκος Η., Πανταλέων(87’ Καλάργυρος), Χαιρέτας Χ.(46’ Γιακουμής),  Ρέντος, Κουτσονικόλας, Δρακόπουλος, Ξηρογιάννης, Σιμάκος, Μητσάκος(76’ Μυλωνάς), Ψωμάς(65’ λ.τρ. Σακκάς), Μάγκος.

Προφήτης Ηλίας- ΑΟΑΔ 1-6

Σε μεγάλη μέρα ο ΑΟΑΔ σάρωσε με 6-1 τον ουραγό Προφήτη Ηλία και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του.

Από δύο γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι  Δήμας(17’,70’) και  Σιδηρόπουλος(35’, 40’) και από ένα οι  Αθανασίου(60’) και  Τσαούσης(82’).

Οι γηπεδούχοι, που έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Γεωργόπουλου, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ντανάκα(21’), ο οποίος αποβλήθηκε στο 85’ με δεύτερη κίτρινη.

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ: Κυράτσης, Αλαϊμπέι, Ραμάι, Λάζαρης, Στραφιώτης, Βυρόπουλος(82’ Κάσο), Ντίλι(69’ Στεφανίδης), Σελίμης, Τσιπιανάκης, Ντανάκας, Περπερίδης(46’ Αναστασόπουλος).

ΑΟΑΔ: Βλαχόπουλος, Σιδηρόπουλος, Τσαούσης, Λιάτσης, Αθανασίου, Καραγιάννης, Στεφανίδης(70’ Μαστρόκαλος), Γιαννόπουλος(30’ Λέντι), Λαμπρινός, Καλύβας(67’ Σδρένιας), Δήμας.

Σπίθα – Ατρόμητος Κερατσινίου  0-3

Με άνετη νίκη προχώρησε ο πρωτοπόρος Ατρόμητος Κερατσινίου  που επικράτησε στη Νίκαια της Σπίθας με 0-3 .

Το  σκορ  άνοιξε στο 14’ ο Τσιανάκας με πέναλτι.

Ο ίδιος παίκτης στο 64’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να κλείσει το σκορ στο 77’ ο Παπαδάτος που είχε και δοκάρι στο 62’

Οι νικητές είχαν ένα ακόμα  δοκάρι στο 71’ με τον Φούντα .

Στο 73’ αποβλήθηκε ο Σαμωνάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Πολύ καλός ο διαιτητής Αλατσάκης.

ΣΠΙΘΑ : Νταβτιάν , Βάσιος, Μακρής( 78’ Τσαμπαρλής)  ,  Παπαδόπουλος, Μουστάκας, Λαμπράκης( 52’   Βυργιώτης)  Καραμπίνης, Σαμωνάκης,  Καραδημητρίου( 74΄ Θεοδωρίδης) , Μιχαηλίδης, Φλορέα  ( 85’ Τρωαδίτης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: Μπαλαφούτης, Κλόκουζας, Μπάμι, Φούντας( 82’ Ροδουσάκης) , Μαυριδόγλου, Παπαδάτος, Μαυράκης( 66’ Ματρακάς) , Νερσισιάν,Τσιρίδης ( 55’ Λούπη) Τσιανάκας, Ρούση(76’ Λέκκας)

Σαλαμινομάχοι – Ηρακλής Νικαίας 1- 4

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Ηρακλής Νικαίας ήταν επιβλητικός στην επανάληψη και κατάφερε να σαρώσει με 1-4 τους «χλωμούς » Σαλαμινομάχους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με εκτέλεση φάουλ του Παπαθεοχάρη από 30 μέτρα.

Η συνέχεια όμως δεν πήγε καλά γι’ αυτούς ,  αφού οι Νικαιώτες ανασυντάχτηκαν και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη. Πριν λήξει το ημίχρονο ( 38’ ) ισοφάρισαν με τον Σκαρτάδο που είχε και δοκάρι στο 19’.

Στο 50’ ο Χατζηλίας με κεφαλιά  έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του .

Ο Ηρακλής είχε και δεύτερο δοκάρι στο51’ με τον Ντομπρίν .

Στο 75’ ο Αγουρσαλίδης και στο 84’ ο Λαζόπουλος Μ. με τα τέρματα που πέτυχαν έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους.

Σωστός ο διαιτητής Ανθόπουλος

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ : Κουτσοπέτρος , Σοφράς( 52’ Κούκης), Παρθένης, Καφούρος, Μαγιάτης, Παπαδημητρίου, Δουμένης( 52’ Ρεμούνδος) , Αντιμαχίτης, ( 70’ Μυλωνάς) , Σούλτος, Παπαθεοχάρης( 87’ Τσιρώνης) , Λεκάκης .

ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ : Γιαννούλης, Σωτηρόπουλος( 80’ Σαπουνάς) Παλαιολόγος, Μηνάγιας, Κατσάρας, Λαζόπουλος Μ., Ντομπρίν( 85’ Κλώντζας) , Σκαρτάδος, Μπεζδικιάν( 46’ Χατζηλίας) Δάππας, Αγουρσαλίδης( 86’ Μπάκας)

ΣΩΤΗΡΗΣ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

Πανφαληρικός – Νέοι Δραπετσώνας 0-1

Νέα ήττα για τον Πανφαληρικό που έχασε στο Μοσχάτο  από τους ψυχωμένους Νέους Δραπετσώνας με 0-1 .

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Γιώργο στον 51’ .

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, αλλά στο 70’ το σουτ του Μπλέραντ βρήκε το δοκάρι .

Καλός ο διαιτητής Σφούνος

ΠΑΝΦΑΛΗΡΙΚΟΣ : Χαραλαμπίδης, Γαλάνης( 71’ Γκρινιάρης) Ρεϊσόπουλος, Γκότσης, Ευαγγέλου, Δαγκλής , Κοσμάς( 54’ Ντεμρόζι) Παναγιωτακόπουλος, Μπλέραντ, Ζακόλι, Λάμα( 46’ Άγγος)

ΝΕΟΙ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ : Ζερβάκος, Λαόσογλου( 66’ Κατρακύλας) , Σαρηγιαννάκης, Τσώλης, Μπάρκα, Ικόνομη, Οστά Χασάν, Φίτσο, Τσελέπης( 90’ Μπεκιράι) , Αθανασίου( 83’ Παπαδόπουλος) Γιώργο( 90’ Παπαδάτος)