Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

Οι αγώνες στην Β’ ΕΠΣΠ (13/1)

Αναλυτικό ρεπορτάζ γράφει ο Αντώνης Δαρζέντας

Φοίνικας Αγίας Σοφίας – Αργοναύτης 1-1

Δεν ανέδειξε  νικητή η συνάντηση του Φοίνικα Αγίας Σοφίας με τον Αργοναύτη ( 1-1) .

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο α’ μέρος και προηγήθηκαν στο 28’ με τον Στρίγκο. Νωρίτερα( 21’) είχαν δοκάρι  σε σουτ του ίδιου παίκτη ενώ υποστηρίζουν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμ

Οι Χατζηκυριακιώτες  ανέβηκαν σημαντικά στην επανάληψη και κατάφεραν  να ισοφαρίσουν στο 73’ με τον Κουρκούλη.

Διαιτήτευσε ο Λεμπέσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ : Σταυρίδης, Κοντογιαννόπουλος Σ., Καπασάκαλης, Δεδούσης, Γούτης, Μαστρόκαλος, Γιαννακοδήμος( 71’Κοκκινάκης ), Μηνόγιανννης( 58’ Τσαντελο ) , Κολλυρόπουλος, Περάμαντζης , Στρίγκος ( 75’ Δημητρόπουλος)

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ : Τσιάβος, Κιάμος( 89’Παγιωτέλης), Βάλτα, Καστρίτης.(46’Μωραΐτης)   Γκόλφης, Κουρκούλης, Λιάρος, Δρακόπουλος, Γκέκας, Καψάσκης(71’ Μάρκες ), Θεμελάκης(80’Πράπας)

Σπίθα – Θησέας 1-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Σπίθα και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα . Επικράτησε με 1-0 του άτυχου Θησέα που έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Οι Νικαιώτες έμειναν  με δέκα παίκτες στο 74΄ λόγω αποβολής του Μουστάκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα  η ψυχωμένη  Σπίθα  κατάφερε να σκοράρει στο 78’ με τον Μακρή .

Λίγο αργότερα( 82’) είχε δοκάρι με τον Κανταρίδη

Καλός ο διαιτητής Ανθόπουλος

ΣΠΙΘΑ : Νταβτιάν, Λαμπράκη( 77’Παπαδόπουλος) , Σέκα, Πιερράκος, Μουστάκας, Μακρής( 90’ Κοντομάρης) Βάσιος, Θεοδοσίου. Καραδημητρίου( 72’Κανταρίδης) Μιχαηλίδης, Φλορέα

ΘΗΣΕΑΣ : Βλαχουτσάκος Η., Πανταλέων ( 84’΄Δρόσος) Χαιρέτας Χ.(52’ Ψωμάς ) Σεχάι, Ψαραύτης, Δρακόπουλος, Κουτσονικόλας , Σιμάκος,Μητσάκος( 70’ Καλάργυρος) Βλαχουτσάκος Γ,Μ Ξηρογιάννης ( 60’ Γιακουμής)

Σαλαμινομάχοι – Ολυμπιακός Κερατσινίου 0-2

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό Κερατσινίου που  κατέβαλε τους Σαλαμινομάχους στα Αμπελάκια με 0-2 και βρίσκεται πάντα στις προνομιούχες θέσεις ανόδου .

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν γκολ στο 23’ με τον Σπυριδάκη Φ., που ακυρώθηκε σαν οφσάιντ με υπόδειξη του βοηθού Σερέπα .

Η επικράτηση των Κερατσινιωτών  ήλθε στην επανάληψη και μέσα σε λίγα λεπτά . Ο Μπαϊραμπάς στο 67’ άνοιξε το σκορ . Στο 72’ σε σουτ του Θεοδώροπουλου ο Πέτρου απέκρουσε σαν τερματοφύλακας . Αποβλήθηκε ενώ το πέναλτι που καταλογίστηκε , μετέτρεψε σε γκολ ο Παπανδρέου.

Καλός ο διαιτητής Γεωργόπουλος

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ : Τούτσης, Παρθένης, Γονατάς, Καφούρος, Πέτρου, Ρεμούνδος( 32΄ Λεκάκης) Παπαδημητρίου , Αντιμαχίτης( 67’ Μυλωνάς)  Σούλτος( 32’ Γκίκας) Σεργίδης, Μονιός( 57’ Κούκης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡ.: Ρίζος, Βαλάκος , Σπυριδάκης Φ.( 85’ Σακάτος) Σιδηρόπουλος, Χαρίσης, Ταταμανίδης, Θεοδωρόπουλος, Γερόλυμος( 78’ Σπυριδάκης Ν,) Μπαϊραμπάς( 85’ Βραχασωτάκης) Νομικός ,Παπανδρέου