Ισάξια αντιμετώπιση ζητά η Αγία Παρασκευή

Η Αγία Παρασκευή υποδέχεται την Κυριακή 1/2 τον Κολωνό και θέλει να επιστρέψει στις νίκες ώστε να παραμείνει στο κόλπο του πρωταθλήματος και των μπαράζ μετά το ισόπαλο 1-1 στους Αγίους Αναργύρους. Το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής εκτός από απογοήτευση λόγω του γκολ στις καθυστερήσεις, άφησε και αιχμές για τη διαιτησία του Γιάννη Σφακιανάκη με αποτέλεσμα η Σάντα να εκδώσει σχετική ανακοίνωση:

”Διαμαρτυρόμαστε έντονα για την διαιτησία του κου Σφακιανάκη στον χθεσινό αγώνα στους Αγίους Αναργύρους. Έδειξε ανέτοιμος έως ανεπαρκής -σε αντίθεση με τους βοηθούς- στον συγκεκριμένο αγώνα. Ανέχτηκε από την αρχή του αγώνα σε υπερβολικό βαθμό, το υπέρμετρα σκληρό έως αντιαθλητικό παιχνίδι των αντιπάλων μας, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς αποβολές, σε αντίθεση με την ομάδα μας που είχε δύο σοβαρούς τραυματισμούς. Ειδικά σε δύο φάσεις, στη μία σε διπλό μαρκάρισμα όχι ποδοσφαιρικό αλλά εγκληματικό ’’σε στυλ κουνγκ-φου σε ποδοσφαιριστή μας, όπου έφευγε μόνος του προς την αντίπαλη εστία, και στην άλλη με δολοφονικό τάκλιν από πίσω, ορισμός και των δύο περιπτώσεων της κόκκινης κάρτας αλλά αρκέστηκε μόνο στην κίτρινη κάρτα.  Τα παραπάνω δεν αποτελούν μομφή για τους αντιπάλους μας , τους οποίους ευχαριστούμε για τη φιλοξενία. Κάθε ομάδα επιλέγει τον τρόπο που θα αγωνιστεί. ‘Όμως καθήκον του διαιτητή είναι να αποδίδει δικαιοσύνη. Είναι γνωστό σε όλους ότι η Αγία Παρασκευή σέβεται, εμπιστεύεται και στηρίζει τους Αθηναίους Διαιτητές. Όμως το πρωτάθλημα είναι πλέον σε κρίσιμη καμπή και οι διαιτητές πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί ακόμη και στις ”λεπτομέρειες”, οι οποίες όμως κρίνουν πολλές φορές το αποτέλεσμα.