8ος Όμιλος

Η κούπα στην Παλαιόχωρα

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό στο γήπεδο Περιβολίων η Παλαιόχωρα κατάφερε να “σηκώσει” την παρθενική της… κούπα στον θεσμό. Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη κατάφερε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο να κερδίσει 2-1 το ΣΥΝΚΑ που μπει σε θέση… οδηγού νωρίς στην επανάληψη.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τον 47ο τελικό, δίνοντας έτσι τονωτική παρουσία, με το κλίμα να είναι εξαιρετικό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο γήπεδο των Περιβολίων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φυλάξουν κυρίως τα “νότα” τους χωρίς να ρισκάρουν ιδιαίτερα. Η μεγάλη φάση άνηκε πάντως στο ΣΥΝΚΑ αρκετά νωρίς στο 13′ με τον Βεστάκη, ο οποίος νικήθηκε σε τετ α τετ απέναντι από τον Πονηρό. Από εκεί και πέρα μέχρι την ανάπαυλα δεν υπήρξε κάποια πολύ ουσιαστική φάση με το 0-0 να μέχρι μέχρι το το ημίχρονο.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΤΟ ΣΥΝΚΑ

Το ΣΥΝΚΑ έκανε ιδανική εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησε μόλις στην πρώτη του φάση να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 47′. Δημιουργός ο Μποτωνάκης που έβγαλε με απίθανη κάθετη πάσα σε θέση τετ α τετ τον Βεστάκη και αυτός αφού “τσίμπησε” την μπάλα, πέρασε τον Πονηρό και από πολύ κοντά έδωσε με αυτό τον τρόπο σκορ στον μεγάλο τελικό (0-1).

ΑΜΕΣΗ “ΑΠΑΝΤΗΣΗ” Η ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ

Η Παλαιόχωρα βρήκε πολύ γρήγορα “απάντηση” και με σουτ του Σαμαρά στο 50′ ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1-1.

ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ ΜΕ ΔΗΜ. ΜΑΝΟΥΣΑΚΗ

Η Παλαιόχωρα κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή στο 74′ με τον Δημ. Μανουσάκη να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή (2-1). Μάλιστα ο σκόρερ ανακυρήχθηκε και MVP της αναμέτρησης στην καθιερωμένη ψηφοφορία που διεξάγεται από πέρυσι στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι φάσεις του αγώνα:
1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
13′ Στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, μετά από τάκλιν του Μποτωνάκη ο Βεστάκης βγήκε τετ α τετ, όμως ο Πονηρός σε ετοιμότητα έδιωξε με τα πόδια και δεν επέτρεψε στον πρώτο σκόρερ της Α’ Κατηγορίας να ανοίξει το σκορ στον τελικό
17′ Ωραία ενέργεια και κάθετη πάσα του Δημ. Μανουσάκη στον κενό χώρο για τον Σαμαρά, που έκανε την συρτή σέντρα μέσα στην περιοχή χωρίς να βρεθεί κάποιος παίκτης της Παλαιόχωρας
25′ Σέντρα του Μάνικου μέσα στην περιοχή για τον Βεστάκη που δεν μπόρεσε να τελειώσει σε πρώτο χρόνο τη φάση, όπως και ο Μποτωνάκης στη συνέχεια με τους αμυντικούς της Παλαιόχωρας να απομακρύνουν
26′ Νέα κάθετη πάσα του Δημ. Μανουσάκη στον Σαμαρά που σέντραρε παράλληλα μέσα στην περιοχή επικίνδυνα, με την άμυνα του ΣΥΝΚΑ να διώχνει έγκαιρα
35′ Φάουλ του Παληγεώργου, ο Μποτωνάκης πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Πονηρός προλαβαίνει να διώξει έγκαιρα προ του Γανωτή
37′ Χτύπημα φάουλ και πάλι από τον Παληγέωργο, ο Δημήτρης αυτή τη φορά κερδίζει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ
42′ Από πολύ καλή θέση έξω από την περιοχή, το χτύπημα φάουλ του Αντ. Μανουσάκη δεν περνάει το τείχος του ΣΥΝΚΑ
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
47′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μποτωνάκη στην πλάτη της άμυνας, ο Βεστάκης “τσίμπησε” την μπάλα προ του Πονηρού και αφού τον πέρασε δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στον μεγάλο τελικό για το ΣΥΝΚΑ (0-1)
50′ ΓΚΟΛ: Ο Σαμαράς με άπιαστο σουτ στη γωνία, “νικάει” τον Βλαχάκη και πολύ γρήγορα φέρνει το ματς στο 1-1 για την Παλαιόχωρα
54′ Εξαιρετική ομάδική συνεργασία των παικτών της Παλαιόχωρας, από τη σέντρα του Καζαντζίδη, ο Δημ. Μανουσάκης σούταρε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, με την μπάλα όμως να κοντράρει και τον Βλαχάκη να μαζεύει
63′ Σουτ του Προβατίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Βλαχάκης μαζεύει σταθερά
64′ Επικίνδυνο φάουλ του Δημήτρη, ο Πονηρός έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του Μποτωνάκη η μπάλα κατέληξε απευθείας στο δοκάρι του Πονηρού
74 ΓΚΟΛ: Από φάουλ του Κερμενίδη, ο Παληγεώργος δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Δημ. Μανουσάκης που βρέθηκε εκεί δεν άφησε την μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη, αφού με δυνατό σουτ νίκησε τον Βλα
75′ ΚΟΚΚΙΝΗ: Τον δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε αμέσως μετά το γκολ της Παλαιόχωρας ο Μαζιώτης που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Γιαννουλάκη
78′ Σέντρα του Ταταράκη, ο Βεστάκης πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ

Κίτρινες Κάρτες: Τσικουδάκης (30′), Δημήτρης (36′), Μαζιώτης (37′), Δημ. Μανουσάκης (77′)
Κόκκινες Κάρτες: Μαζιώτης (75′)

Διαιτητής: Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Σινιοράκης-Κομισοπούλου
4ος: Ούτας

Παλαιόχωρα (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Πονηρός, Καζαντζίδης (90+2 Κοντογιάννης), Θεοδωράκης, Κορνελάτος, Σαμαράς, Αντ. Μανουσάκης (90′ Αντ. Μανουσάκης), Μαζιώτης, Δ. Μανουσάκης (79′ Λάσπατζης), Κερμενίδης, Προβατίδης (72′ Βγκροτς), Δρακάκης

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος (87′ Σοφούλης), Δημήτρης, Ταταράκης (83′ Βουρβαχάκης), Μάνικος (73′ Βαρδάκης), Καρβουνιάρης, Γανωτής, Κυτράκης, Μποτωνάκης, Βεστάκης, Τσικουδάκης (57′ Περδικάκης)

Πηγή: Athlitiko.gr