Δια χειρός Διός…

Την πρώτη του σε φιλικό αγώνα φέτος έκανε ο Αστέρας Νίκαιας που ηττήθηκε από τον Δία Κορυδαλλού  με 2-4.

Η ανακοίνωση που εξέδωσε ο Νικαιώτικος σύλλογος είναι στα γνωστά πλαίσια στα οποία κινείται φέτος:

«Είδε ο Δίας τους θνητούς που πήρανε αέρα και ρίχνοντας τους κεραυνούς έγινε η νύχτα, μέρα! Αστέρας Νίκαιας-Δίας Κορυδαλλού 2-4 και ήρθαμε στα ίσια μας! Την πρώτη του ήττα έκανε ο Αστέρας στο 4ο φιλικό του παιχνίδι και ήταν φυσιολογικό αφού η ομάδα φάνηκε κουρασμένη από τις συνεχείς δυνατές προπονήσεις, ενώ την προηγούμενη μέρα είχε κι άλλο φιλικό, με αποτέλεσμα οι δύο 11αδες που έπαιξαν (μία σε κάθε ημίχρονο) να πηγαίνουν καλά στα πρώτο μισάωρο κάθε ημιχρόνου (1-0 το σκορ στο 30′ και 1-1 το επιμέρους σκορ στο 45′-75′) αλλά στο τέλος έπεφταν με αποτέλεσμα την δίκαια ήττα. Ήταν πάντως το καλύτερο φιλικό αφού μπόρεσε να αναδείξει αρκετά προβλήματα, τώρα που είναι νωρίς, για να μπορέσουν να διορθωθούν μέχρι την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων. Τα γκολ πέτυχαν οι Α.Φλαμπούρης στο 18′ από πάσα του Σ.Βελαλόπουλου και Δερβένης στο 61′ από ασίστ του Λαλάι. Τα γκολ των φιλοξενούμενων μπήκαν στο 31′ (1-1), 36′ (1-2), 47′ (1-3) και 76′ (2-4). Ξεκίνησαν οι Αθανασίου, Σ.Βελαλόπουλος, Α.Κανταρτζόπουλος, Συρίγος, Ψυχίδης, Κατσουμπής, Τσελίκια, Α.Φλαμπούρης, Δερβένης, Λαλάι και Γιαννικάκης, ενώ στο β’ έπαιξαν κι οι Γασπαρινάτος, Βαρλάμης, Κόντη, Μανώλας, Τσιτούρας, Αξιώτου, Μπραχίμι, Γκιόκας, Μοβσισιάν και Χ.Σωπιάδης»

*Στην φωτό ο αρχηγός του Αστέρα Πρόδρομος Ψυχίδης, παλεύει με τους κεραυνούς!!!!!