Ε.Π.Σ.Α

Αθηναϊκός-Πανερυθραϊκός 3-1

Μπορεί στο πρωτάθλημα να μην τα πηγάινει τόσο καλά, όμως στο θεσμό του Κυπέλλου, ο Αθηναϊκός φοράει τα… καλά του και προχωράει απτόητος.

Οι ‘λόρδοι’ επικράτησαν με 3-1 του Πανερυθραϊκού και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από την άλλη, η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε για ένα ημίχρονο όμως στη συνέχεια κατέρρευσε.

Στο 36′ ο Πετριτάι έκανε το 1-0, με τον Σουμελίδη στο 44′ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 49′ ο Τσοχαντάρης που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο με φάουλ έκανε το 2-1, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση στο επόμενο λεπτό, όμως ο Σουμελίδης είχε δοκάρι.

Στο 71′ ο Σκόρβο με φάουλ διαμόρφωσετ το τελικό 3-1, με τους ‘κόκκινους’ να ολοκληρώνουν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κατσάρα στο 73′ με δευτερη κίτρινη.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Τσαβαλιάς) Κορμπάκης, Βασιλείου, Σικας, Αδαμίδης, Ρισβαν, Λεβεντάκος, Βασίλης (61′ Σκόρβο), Πολύζος, Κοντός (51′ Αθανασιάδη), Χελιώτης (72′ Ζαχαρόπουλος), Πετριτάι (46′ Τσοχαντάρης).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Αντώνης Τσιμπάκης) Μαλλιαρίτσης, Σουμελίδης, Γλυνός, Γεωργακόπουλος, Νταλένγκα (61′ Γκριτζάς), Κατσάρας, Δημαράς, Μπαμπαλούκας, Μπρίλης, Αναγνώστης (52′ Αντωνιάδης), Αδραχτάς.