Η Προοδευτική 2-0 το Χιλιομόδι…

Ένα ακόμη φιλικό προετοιμασίας για τους “βυσσινί” οι οποίοι πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο επικράτησαν με 2-0 επί του Ατρόμητου Χιλιομοδίου, που θα αγωνιστεί φέτος στον 7ο όμιλο της Δ’ Εθνικής Κατηγορίας. Χωρίς να εντυπωσιάσουν οι ποδοσφαιριστές της Προοδευτικής κατάφεραν να φανούν ουσιώδεις σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με το τέρμα του Λύγκου στο 41′ ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Συρίγος μετά από ανατροπή στα δεξιά της μεγάλης περιοχής. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Κουμεντάκου να σκοράρει με κεφαλιά στο 55′ όταν εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και έσπρωξε από την μικρή περιοχή την μπάλα στα δίχτυα. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα η Προοδευτική είχε ικανοποιητική παρουσία για το στάδιο της προετοιμασίας στην οποία βρίσκεται και έφτασε κοντά στην επίτευξη και τρίτου τέρματος μετά από προσπάθειες από τον Σουλελέ και τον Κουρτάνοβιτς οι οποίες όμως δεν απέφεραν κάποιο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν την συμπλήρωση του 80′ όμως η όμορφη επιθετική τους ενέργεια σταμάτησε από τη σημαία του επόπτη ο οποίος καταλόγισε σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ. Κάπως έτσι και αυτό το φιλικό πέρασε στην ιστορία για να ακολουθήσει το επόμενο ενάντια στον Φωκικό το προσεχές Σάββατο.

Η βασική εντεκάδα της Προοδευτικής απαρτιζόταν από τους : Τερεκανίδη, Χαλκιά, Καλαϊτζίδη, Συρίγο, Κουμεντάκο, Σαμιό, Μπέλερη, Σταμπολζίεφ, Μηνά, Λύγκο και Μπερνιδάκη ενώ ως αναπληρωματικοί πέρασαν οι Σούφλας, Βασιλάκος, Τσιπλάκης, Μπάκας, Γρίβας, Μητρόπουλος, Αλεξίου, Σουλελές και Κουρτάνοβιτς.

Πηγη: prooinside.com